Bizi takip edin

Yatırım

Telegram CEO’su Pavel Açıkladı 1 Milyar Dolar Yatırım Aldık

yasemin

Tarihinde

Abone Ol 
Telegram - WhatsApp

Telegram‘ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, Telegram kanalında paylaştığı duyuruda; Whatsapp’ın geçtiğimiz aylardaki yaşattığı gizlilik sözleşmesinden dolayı bir çok kullanıcının Telegram uygulamasına geçiş yaptığını açıkladı. Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen 1 milyar doların üzerindeki yatırımla yoluna hızla devam edeceğini ve kullanıcı tabanını genişleteceklerinin bilgisini verdi.

Borç karşılığı hisse olarak aldığı 1 Milyar dolarlık yatırımın; 150 milyon dolarlık kısmının Mubadala ve Abu Dhabi Catalyst Partners yatırım şirketlerinden geldiğini açıkladı.

Telegram

Telegram

1 Milyar dolar üzerinde yatırım alan Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, Telegram kanalında paylaştığı duyuruda bu yatırımın gelir modelini geliştirmek için kullanılacaklarını açıkladı.

Durov, aldığı bu yatırımla genişleme planlarını geliştirerek hem MENA bölgesinde hem de küresel olarak büyümeyi planladıklarını belirtti.

Yatırım

Endonezya Merkezli Fintech Pluang Yatırım Aldı

yasemin

Tarihinde

Pluang CEO Claudia Kolonas

Openpace Ventures liderliğindeki B Serisi öncesi turda, Endonezya merkezli fintech Pluang 20 milyon dolar yatırım aldı. 3 milyon dolarlık A Serisi yatırımı yöneten Go Ventures da yatırım turuna katıldı. Pluang, önceki yatırımlarıyla aylık büyümesini hızlandırarak 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığını belirtti.

Pluang; aldığı bu yatırımla yaptığı açıklama da, bu yatırımı kullanıcıları için finansal ürünler geliştirerek; yatırım yapmalarına yardımcı olmayı hedefleyen ve kullanıcılarının farklı kategorilerde tasarruf etmelerini sağlayabilecek çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Pluang

Pluang

Merkezi Jakarta’da bulunan Pluang, 2016 yılında Harvard Business School’da tanışan Claudia Kolonas ve Richard Chua tarafından kurulmuştur. Kullanıcıları mobil uygulama ile para yükleyebiliyor, işlemlerini nakde çevirebiliyor, altın, ABD hisse senedi endeksleri ve kripto para birimleri gibi bir çok işlemleri yürütüp istedikleri zaman hesaplarını kontrol edebiliyor. Aynı zaman durmadan çalışmalarına devam eden Pluang; Gojek, Dana ve Bukalapak gibi platformlara da uygulamalar geliştiriyor.

2021 yılında ürün tekliflerini genişletmeyi planladıklarını söyleyen Pluang’ın kurucusu Claudia Kolonas, kullanıcılarına çok çeşitli varlık sınıflarına basit ve kolay erişim sağlamak için yeni finansal ürünlere odaklandıklarını belirtiyor. Herkesin birikimlerini artırma fırsatına sahip olması gerektiğine ve yeni ürünlerinin bunu yansıtacağına inandıklarını da sözlerine ekliyor.

Openpace Ventures kurucu ortağı Shane Chesson, 1 yılda ciddi anlamda büyüme gösteren Pluang’ı desteklemekten dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Okumaya devam et

Yatırım

Yerli Oyun Stüdyosu Tosby Games Değerleme İle Yatırım Aldı

yasemin

Tarihinde

Mobil Oyun Sevinç
Tosby Games

Türkiye’nin yerli oyun stüdyosu Tosby Games, girişim alanlarından biri olan mobil oyun sektörü arasında yenilerin arasında yer almasına rağmen Türkiye’de hızla büyümeye devam ediyor.

7 Aylık bir sürede mobil ve PC odaklı hyper-casual oyunlar geliştiren Tosby Games önemli bir yatırıma imza atmayı başardı. Yerli oyun stüdyosu Tosby Games, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından 500 bin dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.

Tosby Games’in 2 farklı gelir modelinden; girişim, mobil tarafında Rollic ile birlikte çalışıyor; bilgisayar tarafında ise oyunlarının satışlarını Steam üzerinden gerçekleştiriyor. Tosby Games, böylelikle kullanıcılarına her ay gün içinde vakit geçirebilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri oyunlar üretiyor.

Tosby Games

Tosby Games

Tosby Games kurucuları Fatih Selim Satılmış ve Ahmet Can Duras, kuruluşlarından 7 ay gibi bir süre içerisinde aldıkları 3 milyon 540 bin TL yatırımın değerlemeye ulaştıkları sevinçlerini; “Türkiye’de ve dünyada birçok rakibimiz mevcut. Tosby Games olarak hedefimiz, mobil oyun tarafında Peak Games gibi tarihi bir exit yapıp ülkemize değer katmaktır. Steam tarafında ise, dünyadaki büyük oyuncuların arasına girmek ve Silikon Vadisi ile Japonya’da stüdyolar kurmak. Bütün dünyaya Türk oyun sektörünün ne kadar büyük başarılar gösterebileceğini kanıtlama yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu yolda bize inanan ve yatırım yapan Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarına çok teşekkür ederiz.” cümleleriyle dile getirdiler.

Okumaya devam et

Yatırım

Çin Merkezli Şirket Momenta Yatırım Aldı

yasemin

Tarihinde

Momenta Çin
Momenta

Son dönemin yükselen trendleri olan insan gücü olmadan ve yapay zeka yardımıyla kullandığımız teknolojik aletlerin sayısı oldukça artıyor. Bu trendlerden de biri olan otonom araçların değerleri ve kullanım oranları önem kazanıyor. Çin merkezli şirket Momenta bu isimlerden biri olup, tüketicilerine sürüş deneyimi sunup, sürekli otonom araç yazılımlarını geliştirmeye devam ediyor.

Momenta aldığı 500 milyon dolar yatırımla Seri C turunu noktalayarak, Çin’de otonom sürüş şirketlerinden en çok yatırım alan şirket oldu. Tura liderlik eden isimlerin başında Toyota, Bosch ve SAIC Motor gibi büyük  firmalar vardı.

Momenta Çin

Momenta Çin

Momenta ’nın sürüş verilerini geniş ölçekte biriktirmesi, kendi kendini düzelten bir sistem aracılığıyla algoritmalarında ayar yapabilmesi gibi bazı çalışma prensipleri onu rakiplerinden ayıran en belirgin özelliklerden biri yapıyor. Kullanıcı dostuna kolaylık sağlamak için sürekli çok veriye sahip olmak çalışıyor.

Çin’de şehiriçi yollarda Robotaksi olarak kullanılan pilot şirketler arasına katılan Momenta, otomotiv ortaklarıyla yürüttüğü robot yazılımlarını 2022 yılında daha da geliştirmeyi planlarken, işçilik ve üretim maliyetini büyük ölçüde düşürmek için 2024 yılında tüm araçların sürücüsüz gitmesini hedefliyor.

İş Geliştirme Şefi Sun Huan, bu yatırımla firmasının uluslararası platformda önem kazandığını söyleyerek, Momenta için, yakın zamanda Mercedes-Benz’in Almanya’daki memleketi Stuttgart ’ta Avrupa ofisini açacaklarını söyledi.

Kaynak: Sina

Okumaya devam et

Trending